Kilparyhmiin valitut voimistelijat sitoutuvat harjoitteluun seuraavan 10,5 kk:n ajan.

Kilparyhmät harjoittelevat tehokkaasti ja monipuolisesti 3 – 5 kertaa viikossa, 7 – 11.30 h/ vko, Tämän harjoittelumäärän vuoksi on hyvä, ettei lapsella/ nuorella ole muita aikaa vieviä harrastuksia, vaan hän jaksaa harjoitella päätoimisesti telinevoimistelua.

Näiden ryhmien harjoittelu tähtää kilpailuihin, joita on syyskaudella 4-5 ja keväällä 4 – 6. Kilparyhmissä harjoitteleva on sitoutunut näihin kilpailuihin. Kilpailumaksu on n. 35 e/ kilpailu. Näistä ryhmistä ei voi olla pois, muutoin kuin esim. sairauden vuoksi (esim. kavereiden syntymäpäivät ym. eivät ole sopiva syy olla pois treeneistä)

Safiirit (d – f- lk)

  • treenit 4 – 5 x/ vko
  • kaikille sama hinta 45 e/ kk x 10,5 = 472,50 e/ kausi
  • ryhmään otetaan 12 voimistelijaa, ryhmä perustetaan mikäli siihen sitoutuu vähintään kahdeksan voimistelijaa

Kvartsit ( b – c- lk)

  • treenit 3- 4 x/ vko
  • kaikille sama hinta 40 e/ kk x 10,5 = 420 e/ kausi
  • ryhmään otetaan 12 voimistelijaa, ryhmä perustetaan mikäli siihen sitoutuu vähintään kahdeksan voimistelijaa

Poikien kilparyhmä

  • treenit 3 – 4 x/ vko
  • kaikille sama hinta 40 e/ kk x 10,5 = 420 e/ kausi
  • ryhmään otetaan 12 voimistelijaa, ryhmä perustetaan mikäli siihen sitoutuu vähintään 8 voimistelijaa
Jaa somessa: